Volby 2021 do Poslanecké sněmovny na dohled a obtížné hledání ideových východisek v programech stran a hnutí

17.08.2021

Prošel jsem si na internetu programy současných politických stran působících v Poslanecké sněmovně. Snažil jsem se najít nějaké stručné vyjádření jejich ideí, se kterými jdou do letošních říjnových voleb, ať už ve volebních koalicích nebo samostatně. Nenašel jsem, co jsem jako volič hledal, jen něco, co se tomu přibližuje. O to se teď se čtenáři podělím a i se závěrečnou připojenou informací, co mě k tomu vyprovokovalo.

Koalice SPOLU (KDU-ČSL, ODS, TOP 09) uvádí svůj program heslem Spolu dáme Česko dohromady. Je v něm cítit důraz na společný postup, který musel být předtím dohodnut.

Hledáte li volební program SPOLU na stránce TOP 09, dostanete se i k jejich programovým východiskům, které však nejsou zakomponovány do koaličního programu SPOLU. Říká se v něm, že TOP 09 je konzervativní politickou stranou, jejíž ideový program vychází z evropských tradic křesťansko-judaistické kultury. Strana ctí morální hodnoty obsažené v jejím duchovním odkazu a v jejích tradicích, stejně jako individuální lidskou svobodu. Je stranou respektující a prosazující vlastenecké ideály svobody, humanismu a právního státu. A to už je slušně definované ideové východisko.

(https://www.top09.cz/proc-nas-volit/programova-vychodiska-a-principy/ )

Volební program hnutí ANO se ještě stále tvoří. K jeho zásadním bodům (přebírám z úvodu článku na https://www.seznamzpravy.cz/tag/hnuti-ano-1402 ) patří:

Bezpečnost

    Prosazování bezpečnosti v rámci EU a NATO.

    Uzavření hranic EU před nelegální migrací.

    Energetická soběstačnost (výstavba dalších jaderných bloků)

    Nepřijetí eura namísto české koruny

    Předseda ANO to komentoval podle zprávyČTK/České noviny 16. 7. 2021 takto:

"Hnutí ANO zveřejní volební program později než opozice, vláda musí celé léto pracovat a řešit očkování proti covidu-19 nebo zářijový návrat dětí do škol. Na dotaz ČTK to řekl premiér a předseda ANO Andrej Babiš v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, kde převzal maďarský dar 200.000 dávek vakcíny proti covidu. (Podle informací ČTK by mělo ANO zahájit kampaň a zveřejnit program začátkem září.)" A A. Babiš ještě dodává: "Náš volební program neustále deklarují naši ministři." Hnutí podle něj nechce navyšovat daně, chce podporovat důchodce. "Nejsme pro euro. Jsme pro naši svrchovanou pozici v Evropské unii," sdělil ještě další priority premiér.

Piráti a Starostové mají svůj program uveden heslem "Vraťme zemi budoucnost", čemuž lze rozumět i tak, že v programu hledí dál než na jedno volební období. Uvedena je i vize, jejíž první polovina sděluje:

"Hlásíme se k principům české ústavní a humanistické tradice. Podporujeme spolupráci, otevřenost a poctivost v politice." Lze v tom vidět odkaz na to, jak začínal československý stát.

Zahraniční politika má stát na hodnotách: Ukažme světu, že máme páteř. Aktivní zahraniční politikou znovu prokazujme smysl pro demokracii, lidská práva nebo klimatickou odpovědnost. Tolik malá sonda do programu této volební koalice.

ČSSD představuje svůj program ve formě Desatera ČSSD, jehož body pak rozvádí v podobě volebních priorit.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) uvádí svůj program pod heslem "Naše vlast, naše rodiny, náš bezpečný domov". V preambuli programu najdeme: "Hájíme odkaz prezidenta osvoboditele Tomáše G. Masaryka a hodnoty, které prosazoval, tedy občanskou i národní svobodu, přímou demokracii, duchovní a kulturní evropské tradice a národní hrdost." A též: "Jsme jediná parlamentní strana, která prosazuje obnovení svrchovanosti a suverenity naší republiky vystoupením z Evropské unie."

KSČM má pět priorit svého programu:

Právo na důstojný život; podpora poctivé práce, vyšší zdanění bohatých; podmínky pro život v bezpečí a míru; péče o děti a jejich vzdělání; příroda zdravější, životní prostředí čistější.

Ty pak rozvádí do dalších konkrétnějších bodů.

Ostatní svět

Naše Česká republika coby malý středoevropský státeček má ve srovnání s rozvojovými zeměmi slušnou životní úroveň, jen poněkud dočasně zaostává za úrovní svých vyspělejších západních sousedů. Svět je však velký a mnohé státy Afriky, Asie, Střední a Jižní Ameriky mají zásadnější problémy než my. Bojují s hladem, vážnými nemocemi a o lepší podmínky pro život. Často tam proudí záchranná humanitární pomoc, která hasí nejožehavější problémy.

A víc prostoru pro řešení základních životních otázek tam mají i různé a na pohled dost odlišné filozofické a náboženské systémy. Nedávno jsem narazil na úvahu Dunstana Chana, který byl 17. ledna 2021 v angličtině zveřejněný na

https://www.theborneopost.com/ pod názvem "The beginning of blind faith is the end of reason". Česky "Začátek slepé víry je koncem rozumu".

Autor úvahy si položil otázku: "Máme zkoušet svou schopnost dedukce při výběru svého vyznání a znevážení jiných?" A odpovídá si ne, protože byl natolik povzbuzen smysluplným dialogem mezi brazilským teologem Leonardem Boffem a současným 14. dalajlámou, se jménem Tändzin Gjamccho, na toto téma. Ten rozhovor měl proběhnout už někdy v listopadu 2013.

V debatě u kulatého stolu, která se týkala náboženství a svobody, se Boff měl dalajlámy s trochou zlomyslnosti, ale také se zájmem, zeptat:

"Vaše Svatosti, které náboženství je ze všech nejlepší?"

Jeho odpověď na tuto těžkou otázku byla poučná: "Cokoli, co tě udělá více soucitným, citlivým, objektivním, milujícím, lidským, odpovědným, etickým. Nejlepší náboženství je to, které tě přivede co nejblíže k Bohu. Takové, co z tebe udělá lepšího člověka."

Dunstan Chan takto mohl uzavřít: "Každý z nás tedy může vědomě užívat Božího daru rozumu a vytvořit ze své víry tu nejlepší."

Současné křesťanské církve, které se řídí biblickým Novým zákonem a Ježíšovým odkazem o lásce k bližnímu, se pouštějí do nápravy. Výzvy jejich představitelů směřují k práci v terénu, v základní linii, kde by kazatelé i věřící měli Ježíšovy výzvy prakticky naplňovat. Je to téma na dlouho, ale jakmile k tomu politikové přidají třídní boj, nenávist a nesolidárnost domácí i zahraniční, tak to vede ke špatným koncům. Pozitivním příkladem je v tomto směru naštěstí současný papež František. Navíc začal komunikovat i s muslimskými představiteli, viz např. jeho návštěvu v Iráku v březnu 2021, kde se v posvátném muslimském městě Nadžaf setkal s nejvyšším iráckým šíitským duchovním, velkým ajatolláhem Alím Sístáním.

Touto závěrečnou poznámkou jsem chtěl politikům nabídnout inspiraci k jejich vizím, které nebudou vycházet jen z tezí o nezbytnosti neustálého investování a růstu toho či onoho. Existují i duchovní hodnoty, které neztrácejí na aktuálnosti, a málo jsou šéfy stran a hnutí brány v potaz.

Jaroslav Skopal - Názory a komentáře
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky